Typy figury – jakim kształtem jesteś?
Porady , Styl
Komentarze: 0Sylwetka sylwetce nierówna. Każda z nas ma swój własny, niepowtarzalny kształt. Ucząc się, jakie ubrania do niego pasują, możemy łatwiej podkreślać swoje atuty i ukryć niedoskonałości. Poznaj podstawowe typy figury. Sprawdź, którym kształtem jesteś i jakie kroje i rodzaje ubrań będą Ci pasować.
na skróty:Typ sylwetki – czy wiesz, jaki masz?
Znajomość własnej sylwetki to podstawa, jeśli chcemy umiejętnie dobierać stylizacje. Wiele z nas nie wie jednak, jaki ma typ figury. To błąd. Musisz wiedzieć, że nawet najlepiej skrojony ciuch nie będzie dobrze wyglądał na każdym. To, czy dobrze wyglądamy w stylizacji, zależy od tego, czy ubrania są dobrze dopasowane do naszego typu figury.
Jak dobierać ubrania do sylwetki?
Każdy typ budowy ma swoje kroje. Odpowiednie długości, proporcje, przeszycia, a nawet rodzaj materiału będą korzystnie układać się na ciele. Celem jest podkreślenie tych jego partii, które stanowią atuty sylwetki. Dobór stroju do figury może pomóc nam zatuszować jej ewentualne mankamenty, np. dodatkowe kilogramy, czy nieproporcjonalność.
Jakie są typy figury damskiej?
Wyróżniamy pięć podstawowych typów damskiej sylwetki.
Klepsydra
Figura „klepsydry” przypomina dwa trójkąty. Ten typ sylwetki jest uważany za najbardziej pożądany, ze względu na zachowane proporcje ramion i bioder. Kobiety o „figurze klepsydry” często mogą poszczycić się wąską talią.
Jak powinna ubierać się „klepsydra”? Przede wszystkim podkreślając idealne lub bliskie ideału proporcje swojej sylwetki. Ten typ figury, nawet przy dodatkowych kilogramach, może sobie pozwolić na najwięcej. W przypadku klepsydry sprawdzą się ubrania obcisłe lub takie o neutralnym kroju. Rozkloszowane spódnice czy szerokie bluzy mogą zaburzyć kształt sylwetki.
Gruszka
Jeśli masz wąską talię i ramiona, ale narzekasz na przysadziste uda i biodra, to znak, że możesz być typową „gruszką”. Mimo zaburzonych proporcji sylwetka ta również jest bardzo kobieca. Co ciekawe, wiele celebrytek zrobiło z figury „gruszki” swój atut.
Jeśli jednak nie chcemy podkreślać dysproporcji, a kształtem bardziej przypominać klepsydrę, możemy łatwo temu zaradzić ubraniami. Idealnym krojem dla „gruszki” są spódnice i sukienki w kształcie litery A. Rozkloszowany dół optycznie ukryje szerokie biodra. Dobrze sprawdzają się też stylizacje kontrastowe – z jasną górą oraz ciemnym dołem. Tym, czego raczej powinny unikać kobiety o takiej budowie, są spódnice mini i kroje ołówkowe.
[related item="1"]
Odwrócony trójkąt
Figura ta czasem nazywana jest „sylwetką pływaczki”. Jej cechą charakterystyczną są ramiona szersze niż biodra. Jest to więc przeciwieństwo „gruszki”. Kobiety o takiej figurze często mają długie i szczupłe nogi. Jedynym mankamentem jest dysproporcja między dołem a górą sylwetki.
Twoja figura pasuje do opisu „odwróconego trójkąta”? Skup się więc na swoich nogach. To one są największym atutem. Jeśli są zgrabne, to jesteś stworzona do noszenia sukienek i spódnic mini. Dobrze będą wyglądać też rozkloszowane sukienki. To, czego powinnaś unikać to męskie fasony oraz bluzki i marynarki poszerzające ramiona.
[related item="2"]
Jabłko
U „jabłka” dysproporcja bierze się ze środkowej części sylwetki. Kobiety o takiej figurze najczęściej zmagają się z brzuszkiem. Często mają też obfite piersi. Problemem jest szeroki tułów i brak talii kontrastujący ze szczupłymi nogami oraz ramionami.
Jeśli Twój typ figury to „jabłko”, powinnaś skupić się na „maskowaniu” brzucha i nadawaniu proporcji figurze. Wskazane będą wszystkie triki optycznie wysmuklające sylwetkę – total look, pionowe paski, długie sukienki i proste spódnice. Ze swojej szafy powinnaś pozbyć się natomiast spodni biodrówek i bezkształtnych bluz oraz koszulek.
[related item="3"]
Kolumna
Ostatni typ figury to „kolumna”. Na pierwszy rzut oka wydaje się idealnie proporcjonalna – jej biodra i ramiona mają podobną szerokość. Problemem sylwetki kolumny jest jednak słabo zarysowana talia i często drobne piersi. Kobiety o takiej figurze zmagają się z prostą, nieco męską budową.
Figura „kolumny” to nie rzadkość wśród modelek. Łatwo ją wymodelować i nadać bardziej kobiecego charakteru. Warto skupić się na podkreśleniu talii oraz bioder. Świetnie sprawdzą się kopertowe sukienki, długie płaszcze oraz żakiety z paskiem. Unikamy natomiast męskich, prostych krojów.
[related item="4"]
Komentarze Cancel Reply